شما اینجا هستید   |

اطاقور غرق در مشکلات
کم‌توجهی مسئولان به معضلات منطقه‌ای

اطاقور غرق در مشکلات

اطاقور غرق در مشکلات
اطاقور غرق در مشکلات

شهر توریستی  اطاقور از سمت شمال به شهرهای کومله، لنگرود و دریای کاسپین، از جهت شمال شرق به شهرستان املش و نیز رودسر، از جهت جنوب به رشته کوه‌های البرز و از سمت شمال غرب به لاهیجان منتهی می‌شود. فاصله‌ی اطاقور تا سواحل زیبای دریای کاسپین حدود ۱۶ کیلومتر است. از جاذبه‌های گردشگری پر اهمیت در شهر اطاقور می‌توان به وجود دو پارک جنگلی خرما و بلوردکان اشاره نمود. جذابیت‌های بی‌نظیر این دو پارک جنگلی تاثیر چشم‌گیری بر افزایش گردشگران شهر داشته است.

وجود مراکز تجاری، تفریحی و گردشگری و نیز ایجاد پارک ساحلی از دیگر امتیازات اطاقور به‌شمار می‌آیند. اما آنچه که زیبایی این شهر را دو چندان نموده است، ساختار معماری شهر با خانه‌های شیروانی، قرارگیری در مسیر زیبای بام کومله، ییلاقات بی‌نظیر و چشمه‌های بسیار جذاب آن است.

آنچه در بالا گفته شد را با اندک جستجویی در اینترنت می‌توان از اطاقور بدست آورد. اطاقور از سال‌های دور جایی بسیار زیبا با طبیعتی بکر برای مردمان جای‌جای گیلان بوده که خصوصا در نیمه‌ی اول سال، از طبیعت بهشت منظرش بهره برده و تعطیلات را در آن می‌گذراندند. اما در این سال‌ها هرآنچه از این شهرت برای مردم رنج دیده این دیار مانده فقط محرومیت است و مشکلات عدیده!

هر چند اطاقور نام بخش را دارد اما به واسطه‌ی کم‌توجهی‌ها از امکانات اولیه در حوزه‌های خدماتی، بهداشتی، آموزشی و … برخوردار نیست.

آلمان‌لنگه اطاقور محل دپوی زباله شهرستان لنگرود
آلمان‌لنگه اطاقور محل دپوی زباله شهرستان لنگرود
  • نبود یک داروخانه‌ی شبانه‌روزی مردم را در شب‌ها روانه‌ی لنگرود و کومله کرده و درمانگاه‌ها هم امکانات کافی جهت رفع نیاز بیماران را ندارند. پزشکان متخصص نیز با توجه به محرومیت منطقه، رغبتی جهت استقرار در منطقه را ندارند.
  • بسیاری از ادارات و نهادها، دفتری در شهر اطاقور نداشته و عده‌ای هم اختیارات نمایندگی‌های‌شان در حد رفع نیاز مردم نبوده و بومیان منطقه را جهت رفع نیازشان راهی مرکز شهرستان می‌کنند‌. نبود شعبه‌ی قضایی در اطاقور باعث شده حجم مراجعات و دعاوی مردم این منطقه به دادگستری شهرستان روانه و علاوه بر مشکلات متعدد برای مردم، با توجه به افزایش تعداد پرونده، روند بررسی آنها طولانی‌تر گردد.
  • ضعف ارتباطی خطوط تلفن ثابت و همراه در برخی از مناطق این بخش مشکلات زیادی را برای ساکنان آن پدید آورده است.
  • هجوم خریداران زمین‌های کشاورزی و باغی از جای‌جای کشور، خصوصا پایتخت و پیشنهادات اغواکننده به مالکین، یکی دیگر از مشکلات و چالش‌های موجود در بخش اطاقور است.
  • سختگیری بیش از حد نسبت به بومیان متقاضی تغییر کاربری و احداث ساختمان در اراضی شخصی توسط مراجع قانونی، درحالیکه خریداران غیر بومی املاک، به‌راحتی و با صرف هزینه‌های قانونی و … مجوزهای رسمی از ادارات دولتی اخد می‌نمایند.
  • زمینه‌ی بسیار کم جهت ایجاد اشتغال در منطقه و عدم سوق دادن سرمایه‌گذاران به این بخش جهت ایجاد اشتغال پایدار، خصوصا با بهره‌مندی از ظرفیت‌های بالقوه‌ی گردشگری
  • برداشت غیرقانونی خاک و شن از کوه‌ها و رودخانه‌های منطقه و خرید و فروش (در برخی موارد شبانه) آن آسیب زیادی به طبیعت این بخش وارد نموده است.
  • قطع بدون مجوز درختان جنگلی توسط قاچاقچیان چوب و عدم نظارت جدی و محاکمه‌ی عاملان این پدیده شوم
  • میزبانی روزانه از ده‌ها تن زباله‌ی تولیدی شهرستان در بخش و آسیب‌های فراوان جسمی و زیست‌محیطی برای مردم و طبیعت اطاقور

این‌ها گوشه‌ای از مشکلات و معضلات بخش اطاقور است که متاسفانه در چند سال اخیر نه‌تنها مشکلات آن کم نشده بلکه به‌نظر می‌رسد به فراموشی نیز سپرده شده است. رفع برخی از این مشکلات تنها با مدیریت درست منابع موجود، امکان‌پذیر است اما مشروط به‌وجود عظمی جدی و راسخ و استفاده از ظرفیت و توانمندی همه‌ی مجموعه‌ها اعم از دولتی و خصوصی.

دسته بندی : یادداشت‌ها
به اشتراک بگذارید : | | |