شما اینجا هستید   |

    یادداشت‌ها : منطقه شلمان و ظرفیت‌های تبدیل شدن آن به بخش

منطقه‌ی شلمان شرقی‌ترین قسمت شهرستان لنگرود و در مجاورت شهرستان رودسر واقع شده است. اقتصاد مردم منطقه بر محور کشاورزی، و برنج، محصول عمده‌ی شلمان است. پرورش کرم ابريشم نيز در شلمان رونق خاصي دارد.

اراضي شلمان، از نوع اراضي جلگه‌اي استان محسوب می‌شود که به‌دليل مساعد بودن شرايط اقليمي، خاک‌هاي آبرفتي و دسترسي به منابع آب، مهم‌ترين کانون فعاليت کشاورزي بوده و عموماً زير کشت محصولاتي از قبيل برنج، چاي، پرورش کرم ابريشم، انواع سبزي‌ها، صيفي و مرکبات قرار دارند.

شلمان رود
شلمان رود

شهر شلمان علیرغم سابقه‌ی طولانی فرهنگی، دارا بودن ادارات مختلف و وجود پتانسیل‌های فراوان کشاورزی، صنعتی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و … تاکنون نتوانسته است به حق مسلم خود که همانا تاسیس بخشداری است، دست یابد که در صورت تحقق این امر، بخش اعظم مشکلات و خواسته‌های مردم در شلمان حل خواهد شد.

با تاسیس بخشداری و استقرار برخی ادارات در این منطقه، جذب اعتبار و رفع موانع و محرومیت‌زدایی از مشکلات و آلام منطقه کاسته می‌شود. شاید امروز بزرگترین مانع در تحقق این مسیر کمبود جمعیت جهت رسیدن به حد نصاب وزارت کشور است که البته راهکارهایی نیز برای امر وجود دارد که الحاق چند روستای اطراف به شلمان، نزدیکترین امر متصوره است.

تبدیل شلمان به بخش می‌تواند با نظام‌مند نمودن نواقص و ضعف‌های منطقه‌ای موجود، بسترها و ظرفیت‌های بالقوه، موقعیتی ویژه برای برون‌رفت از مشکلاتی‌ست که مردم این مرز و بوم سال‌هاست با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

دسته بندی : یادداشت‌ها
به اشتراک بگذارید : | | |