شما اینجا هستید   |

    یادداشت‌ها : نبود عزم جدی در حمایت از هنر دست مردان و زنان گیلانی
نبود عزم جدی در حمایت از هنر دست مردان و زنان گیلانی
لزوم احداث بازارچه‌ی متمرکز عرضه‌ی محصولات صنایع دستی در لنگرود

نبود عزم جدی در حمایت از هنر دست مردان و زنان گیلانی

صنایع دستی هر شهر و دیاری گره به تاریخ و فرهنگ آن سرزمین گره خورده و نماد شور زندگی در قرون اعصار ملل آن مرز و بوم است که در کشاکش دوران، خود را به عصر ما رسانیده‌اند. هرچند ده‌های اخیر و با پیشرفت لجام گسیخته‌ی تکنولوژی، صنایع دستی به سرعت جای خود را به اقلام و کالاهای مدرن که غالبا وارداتی هستند، داده اما هنر و زیبایی این محصولات هنوز در دل علاقمند جایگاهِ ویژه‌ی خود را داشته و دارد.

جای‌جای گیلان از این هنر دست زنان و مردان گیلان بی‌بهره نبوده و بسته به آداب و سنن، موقعیت زندگی و محیط کسب و کار مردم، محصولات متنوعی عرضه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. با رشد روز افزون گردشگری و حضور مسافران جهت بهره‌مندی از موهبات الهی گیلان زمین و شهر عزیزمان لنگرود، بازار بسیار مناسبی برای عرضه و فروش محصولات صنایع دستی فراهم شده است.

نبود عزم جدی در حمایت از هنر دست مردان و زنان گیلانی
نبود عزم جدی در حمایت از هنر دست مردان و زنان گیلانی

چادرشب بافی، تولید لباس‌های محلی، رشتی دوزی، خراطی، ابریشم‌کشی، حصیربافی، قفل‌سازی، چلنگری و چموش‌دوزی تنها چند نمونه از فهرستِ ۹۰ رشته‌‌ای صنایع دستی گیلان است که گرچه تنها ۵۰ رشته از آن توانسته به حیات خود ادامه دهد اما جان صنایع دستی در استان‌مان را همچنان زنده نگاه داشته و زنان و مردان هنرمند، نقش دل بر زمینه‌ی صنایع دستی می‌زنند.

شاید اگر هنرمندان فعال این عرصه بتوانند سلیقه‌ی مشتریان خود را شناخته و بر اساس خواسته‌های آن‌ها، محصولات را تولید و عرضه کنند، صنایع دستی بتواند به کمک یک برنامه‌ریزی دقیق در رفع نیازهای مالی خانواده‌های گیلانی نقش مهمی را ایفا کند.

راه اندازی بازارچه‌های عرضه‌ی محصولات تولیدی هم می‌بایست به بهترین نحوه و در مناسب‌ترین مکان ممکن، جانمایی و راه‌اندازی شود تا حاصل دسترنج این گروه از هنرمندان به شایسته‌ترین نحو ممکن، به منظر طالبانش ارائه شود.

استفاده از تکنولوژی و بسترهای آنلاین می‌تواند کمک شایانی به رونق چرخه‌ی اقتصادی صنایع دستی گیلان نماید. شهرداری‌ها یا اداره‌ی صنایع دستی و گردشگری با استفاده از پلتفرم‌های آنلاین می‌توانند بستر عرضه‌ی این محصولات را به‌طور مستقیم از تولیدکننده به خریدار فراهم کنند تا هم با حذف واسطه‌ها، دو سوی این چرخه‌ی اقتصادی از مواهب عرضه‌ی مستقیم بهره‌مند شوند و هم با حذف واسطه‌ی جغرافیایی محصولات را در معرض دید تمامی هم‌وطنان قرار داد و حتی به صادرات این محصولات اندیشید.

جلوگیری از ورود کالاهای وارداتی که غالبا ‌کپی‌برداری شده از صنایع دستی و بومی ما بوده و با قیمتی بسیار نازل‌تر از قیمت تمام شده‌ی محصولات داخلی، وارد بازار می‌شوند نیز می‌تواند به حیات این هنر دیرینه‌ی هم‌وطنان، هم‌استانی‌ها و هم‌شهریان‌مان یاری بخشد که همه‌ی این موارد منوط به همت والای مسئولان است تا کمر همت به حفظ این صنایع بسته و به رشد اشتغال مولد در کشور نیز کمک نمایند.

دسته بندی : یادداشت‌ها
به اشتراک بگذارید : | | |