شما اینجا هستید   |

همگان بر اهمیت مقوله ورزش در کاهش اثرات منفی سبک زندگی امروزی حاکم بر آحاد جامعه بشری تاکید داشته و دارند و به همین دلیل در کشورهای توسعه‌یافته برنامه‌ریزی دقیقی برای گنجاندن ورزش در برنامه‌ی روزانه و هفتگی افراد صورت پذیرفته است و مردم با مزایای ورزش اعم از قهرمانی و همگانی آشنایی کامل دارند.

در کشور ما نیز از ده سال گذشته ورزش در بعد همگانی منسجم‌تر و سازمان‌یافته‌تر مورد توجه قرار گرفته و ورزش بانوان هم در این مهم، خود را از رقابت با ورزش آقایان در عرصه‌ی امکانات سخت‌افزاری، رشد و توسعه‌ی قهرمان‌پروری بی‌نصیب نمی‌بیند.

اما این مقوله در لنگرود انگار رنگ و بویی دیگر به خود گرفته و به نظر می‌رسد گرد فراموشی سالهاست بر ورزش بانوان شهر نشسته و کسی اراده‌ای برای زدودن این زنگار قدیمی ندارد.

گَرد فراموشی بر ورزش بانوان در لنگرود

هر چند در سال‌های اخیر تک ستاره‌هایی با امکانات و منابع مالی شخصی، دوره‌ای در آسمان ورزش لنگرود درخشیده‌اند و در میادین ملی و بین‌المللی کسب افتخار نمودند اما سوال اساسی اینجاست که نقش نهادهایی که وظیفه‌ی آن‌ها ترویج و توسعه‌ی ورزش اعم از همگانی و قهرمانی بوده، کجای این افتخارات قرار دارند و چه نقشی در کسب این مهم ایفا نموده‌اند؟

با اندک بررسی بر امکانات و زیرساخت‌های ورزشی لنگرود می‌توان دریافت که سرانه‌ی فضای ورزشی شهرستان تقریبا نصف میزان سرانه‌ی استاندارد کشوری‌ست و جالب اینجاست که بانوان لنگرودی از این مقدار هم سهم بسیار ناچیزی دارند و اکثر زمان‌هایی که در سالن‌های ورزشی شهرستان به خانم‌ها اختصاص می‌یابد، در ساعات نامناسب روز است.

ناگفته نماند در بُعد قهرمانی نیز اغلب ورزشکاران بانوی لنگرودی که در حال حاضر ورزش را به‌صورت حرفه‌ای در رشته‌های مختلف ادامه می‌دهند نیز تمرینات خود را در مرکز استان و یا استان‌های مجاور به انجام می‌رسانند.

در بخش همگانی هم با وجود تشکیل گروه‌های ورزشی مروج ورزش همگانی، نبود یک پارک اختصاصی بانوان بزرگترین مشکل در توسعه‌ی ورزش همگانی برای خانم‌های لنگرودی‌ست.

اهتمام شهرداری‌ها جهت تخصیص فضای مناسب جهت ورزش بانوان، می‌تواند کمک شایانی به ارتقاء سطح امکانات عمومی ورزشی در شهرستان نماید، خصوصا اینکه با توجه به وسعت پارک فجر لنگرود و امکان توسعه‌ی فیزیکی آن، شرایط برای احداث پارک اختصاصی بانوان (مثلا در ضلع غربی) وجود دارد که راه اندازی آن،  همت ویژه‌ی مسئولان شهری جهت تحقق این مهم را طلب می‌کند.

دسته بندی : یادداشت‌ها
به اشتراک بگذارید : | | |